magvit
logo

Magnez jest pierwiastkiem trudno przyswajalnym. Średnio tylko 30% podaży jest przyswajalne. Duży wpływ na stopień wchłaniania magnezu ma jego rozpuszczalność w treści pokarmowej oraz sprawność transportu przez barierę jelitową1.

Dojelitowa postać tabletki Magvit B6 zapewnia optymalne wchłanianie magnezu.

Magvit B6 występuję w postaci tabletek dojelitowych, które są powleczone specjalną otoczką, która chroni ich zawartość, uniemożliwiając jej rozpuszczanie w soku żołądkowym. Otoczka rozpuszcza się dopiero w soku jelitowym - magnez uwalniany jest w jelicie cienkim, gdzie jego wchłanianie jest największe. Postać tabletki dojelitowej ma znaczenie także dla osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka, gdyż nie naraża ich na dolegliwości żołądkowe podczas przyjmowania preparatu1.

Magvit B6 zawiera sól organiczną (mleczanu magnezu) o wysokiej przyswajalności.

Najważniejszą rzeczą przy wyborze preparatów magnezowych jest związek magnezu, który w większości determinuje przyswajanie tego pierwiastka. W tabletkach magnez występuje w postaci soli nieorganicznych i organicznych.

Magnez jest lepiej przyswajany z soli organicznych (np. mleczan magnezu wysoko przyswajalna forma magnezu) niż z nieorganicznych (np. chlorek, tlenek - przyswajanie na poziomie ok. 16-30%)1.

Ilość jonów magnezu w jednej tabletce, a także dodatek witaminy B6.

Witamina B6 zwiększa skuteczność działania tego pierwiastka przez ułatwienie wchłaniania magnezu, ułatwienie transportu do komórek organizmu i utrzymywanie jego wewnątrzkomórkowego zapasu2.

1 tabletka Magvit B6 zawiera 48 mg jonów magnezu w postaci mleczanu dwuwodnego, 5 mg pirydoksyny chlorowodorku (witamina B6).

Magvit B6 posiada status leku OTC, zapewniając skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Produkt leczniczy przed wprowadzeniem do obrotu musi przejść szczegółowy proces rejestracyjny. Konieczne są odpowiednie badania kliniczne potwierdzające skuteczność leków, co nie jest wymagane dla suplementów diety. „W przypadku suplementów diety nie ma pewności odnośnie skuteczność i bezpieczeństwa stasowania preparatów co jest spowodowane różnicami występującymi w przepisach prawnych dotyczących wprowadzanie na rynek leków i suplementów diety”3.

Magvit B6 wybierz lek OTC, a nie suplement diety.

Piśmiennictwo:

  1. Jabłecka A., Korzeniowska K., Skołuda A., Cieślewicz A.: „Preparaty magnezu”. Farmacja Współczesna,
    2011: 4: 29-32.
  2. Kurpas D., Mastelarz- Migas A.: „Rola magnezu w łagodzeniu objawów stresu i przemęczenia”. Świat Medycyny I Farmacji, 2016: 5: 62-66.
  3. Paul- Samojedny M. „Magnez- lek czy suplement diety? Podobieństwa i różnice (cz.I)”. Świat Medycyny I Farmacji, 2013: 4: 40-46.
INFORMACJA PRAWNA
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
MAG/WW/08/2017