logo

Wybierz LEK,
a nie suplement diety.

Dostępne na rynku preparaty z magnezem to zarówno leki OTC jak i suplementy diety. Na pierwszy rzut oka, nie widać między nimi różnicy. Jak więc dokonać racjonalnego wyboru?

Przede wszystkim leki OTC i suplementy diety różnią się wskazaniem. Suplementy diety nie leczą.

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety i który jest skoncentrowanym źródłem substancji odżywczych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny2.

Natomiast lek jest to produkt leczniczy, który stanowi substancja lub mieszanina substancji przeznaczona do zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi (…) w celu przywrócenia, poprawienia czy modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu ludzkiego (…)1.

Dlatego w przypadku niedoborów magnezu należy wybrać preparat leczniczy o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania.

Piśmiennictwo:

  1. Ustawa Prawo Farmaceutyczne z dnia 6 wrzesień 2001r., art. 2 (Dz.U. 2001 nr 126 poz. 1381).
  2. Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dn. 25.08.2006 r (Dz.U. 2006 nr 171 poz. 1225).
INFORMACJA PRAWNA
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
MAG/WW/08/2017